VÝSTAVA – NOVÁ DIVOČINA

Nová divočina je název říjnové výstavy v milevské Galerii M, na které své snímky představuje absolvent magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě Šimon Pikous, držitel ocenění  Czech Press Photo v kategorii Portrét z roku 2016. V současnosti pracuje jako profesionální fotograf a působí také jako pedagog v Liberecké škole fotografie a na Slezské univerzitě v Opavě (obor Audiovizuální tvorby). Na počátku jeho fotografické tvorby byl patrný vzor otce Jana, jenž se narodil v nedalekých Hrejkovicích, fotografa proslulého především montážemi a zátišími, jehož vrcholem  tvorby se stala subjektivní fotografie, se kterou dosáhl neobyčejného ohlasu i v Japonsku, kde realizoval sedm samostatných výstav.

Ranější projekty MgA. Šimona Pikouse (narozeného v roce 1970) vycházejí ze snahy uchopit prostřednictvím fotoaparátu duchovní otázky, novější instalace  s hravostí i cynismem spíše reflektují paradoxy současného života. „Pro fotografickou výstavu v Milevsku jsem připravil unikátní projekt. Vycházi ze dvou aktuálních cyklů Nové horizonty a Dechberoucí fotografie. Možná, že ve zdánlivě nesourodých cyklech přece jenom spatříme spojovací vodítko. Vypravil jsem se za hranice fantazie, snů plných stínů, smrti i odpuštění. V současném cyklu se snažím vyrovnat s  rodnou krajinou na hranicích bývalých Sudet, Podještědí a okolí Osečné. Po mnoha odchodech, nejdříve Čechů za prací, pak Čechů před Němci, Němců a znova Čechů tentokrát před Rusy, osiřela. Zmizely z ní všechny příběhy. Zůstala po nich alespoň torza Kristů v polích, třešňové a jablečné sady zarostlé roštím, zbytky zdiv roztřílených cvičícím vojskem….Podívejme se na opuštěná zákoutí, zdánlivě nudná, a hledejme jejich poselství. Hledejme v horizontech zaniklé obce Palohlavy, Křída, Zourov, Kostřice…” popisuje liberecký fotograf a dále naznačuje „V poslední době se stále více setkávám, zejména na sociálních sítích, s termínem Dechberoucí fotografie. Každý kdo má fotoaparát a profil „fotograf“ vám slíbí, že když právě u něj se necháte portrétovat, získáte dechberoucí fotky. Oslovil jsem několik svých kolegů fotografů, že jim také nějaký dechberoucí portrét udělám….  Snažím se tak odpovědět na otázku, jak vypadá opravdu dechberoucí fotografie…”

Autor zrealizoval mnoho samostatných výstav např. v Experimentálním studiu v Liberci či liberecké Malé výstavní síni, pražském PENklubu, Ambrožově galerii v Hradci Králové, Muzeu umění Olomouc, Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, v budově Veřejné ochránkyně práva v Brně Českém centru München. Společně s fotografickou skupinou 7,65 vystavoval i v Albin Polasek Museum a Progress Energy Art Gallery v USA. Účastnil se na dalších kolektivních výstavách mimo jiné v Brně, Bratislavě, Blatné, Olomouci a dalších městech. V roce 2015 mimo jiné vystavoval v Severočeském muzeu v Liberci a Oblastní galerii v Liberci. Do Galerie M se vrací po šesti letech , kde se představil společně se svými bratry a otcem Janem na výstavě s názvem Prizma.

Na expozici pod názvem Nová divočina, která byla slavnostně zahájena ve středu 2. října v 17 hodin  za hudebního doprovodu žákyně ZUŠ v Milevsku Petry Kalinové, Vás galerie společně s autorem  co nejsrdečněji zve a těší se na setkání s Vámi.

Začátek:

2.10.2019 17:00

Konec:

30.10.2019 17:00

Poplatky a lístky

Zdarma

Tato událost je bez vstupních poplatků

Místo konání akce

Adresa:

49.4510475,14.3603572

GPS:

49.45102245695374, 14.36034152406819