Naučné stezky na území ORP Milevsko

V ORP Milevsko je značeno i několik naučných stezek – např. Naučná stezka na Onen Svět, Naučná stezka Kovářovskem, Naučná stezka Nadějkovsko a Naučná stezka Vejrovské zemanství. Stezka na Onen Svět má délku 66 km, a tak se pravděpodobně jedná o nejdelší naučnou stezku v ČR. Stezka se proplétá typickou jihočeskou krajinou, kde se návštěvníci mají možnost setkat s řadou zajímavých technických i kulturněhistorických památek. Kromě toho, je stezka, jak již název napovídá, tak trochu opředena tajemstvím. Trasa začíná na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou, kde kdysi stávalo městské popraviště, podle kterého se místo nazývalo Na Spravedlnosti, dále vede údolím řeky Lužnice přes Bechyni až ke Stádleckému mostu, kde se odklání směrem na Milevsko, a končí symbolicky na Onom Světě v osadě na Kovářovsku. Jelikož se podél stezky nachází různá tajuplná místa opředená mystikou, staly se nedílnou součástí naučných tabulí i pověsti či historické příběhy vztahující se k těmto místům. Uprostřed osady Onen Svět stojí dřevěná turistická chata z roku 1940 a vedle ní byla v roce 2001 postavena Langova rozhledna, která se tyčí do výšky 15 metrů a poskytuje nádherný výhled do kraje.

Přírodně krajinářský okruh kolem Milevska

Přírodně krajinářský okruh byl slavnostně otevřen 1. 5. 2014.Tento okruh má celkovou délku 7 km, je značen červenobílou značkou a vede od milevského kláštera kolem Židovny, Anglického parku, Kuřince a Vášova mlýna zpět ke klášteru.

Prohlídkový okruh města Milevska

Ve zvlněné krajině středního Povltaví na severu jižních Čech leží malé městečko Milevsko. Má staletou kulturní a duchovní tradici, nádherné historické památky, krásnou okolní krajinu a řadu dalších zajímavostí. Na tomto místě bychom Vás rádi seznámili s tímto místem a současně pozvali k jeho návštěvě.

Tento pětikilometrový prohlídkový okruh vás postupně provede po nejzajímavějších a nejvýznamnějších památkách města Milevska. Jedná se o nenáročný okruh, který vede po městě a je vhodný např. i pro děti. Okruh začíná i končí u Turistického informačního centra Milevsko.

  Klikněte pro zobrazení  video průvodce .

Milevský vyhlídkový okruh

Délka – 22,5 km, obtížnost – lehká až středně těžká

Milevský vyhlídkový okruh byl milevskými značkaři vyznačen koncem 70. let a je celý značen žlutou turistickou pásovou značkou. Tento okruh je přístupný z náměstí E. Beneše po zelené turistické značce (dále je přístupný po červené – Na Spojce či Písecké Předměstí nebo po modré – od Oseka (Hajda) či od Kovářova (Rybník Boukal)) a nastoupit na něj je možno kdekoli, pokračovat lze libovolným směrem a kteroukoli cestou nebo silnicí je možné se zase vrátit do města. Trasa prochází krajinou v okolí města a vede zajímavými místy s nádhernými výhledy na Milevsko.

Členové základní organizace ČSOP Milevsko navíc na tomto okruhu vytvořili Vlastivědnou naučnou stezku, na které je rozmístěno celkem 23 zastavení s informačními tabulemi. Počáteční bod je situován na Píseckém Předměstí na jižním okraji města. Trasa prochází krajinou v okolí města a seznamuje účastníky s technickými, přírodními a historickými zajímavostmi této oblasti.

  Klikněte pro zobrazení videoprůvodce.