Milevsko pro život i pro dovolenou

Milevsko, to je dovolená plná zážitků pro celou rodinu!

Region Milevsko leží ve zvlněné krajině Středního Povltaví a je nazýván „Severní bránou jižních Čech“ neboť se nachází na spojnici mezi Středočeským a Jihočeským krajem. Milevsko je zajímavou turistickou destinací, která oplývá bohatou historií, velkým množstvím nádherných kulturně historických památek včetně jedné národní kulturní památky – Milevský klášter a v neposlední řadě také disponuje zachovalým přírodním prostředím a půvabnou krajinou, která vybízí k rozmanitým sportovním a turistickým aktivitám. Svým návštěvníkům nabízí pohodu a klid daleko od velkých měst a průmyslových center, a tak je i ideálním místem pro aktivní dovolenou, má velké množství pěších turistických značených tras.
Vydejte se za poznáním krás regionu Milevsko, namasírujte svaly a užijte si neopakovatelné chvíle se svými blízkými!

Délka:
5 km
obtížnost:
lehká

Cesta je vhodná jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty i pro rodiny s dětmi.

Popis trasy

Turistické informační centrum Milevsko (Náměstí E. Beneše 6) → Nová synagoga (Sokolovská 209) → Náměstí E. Beneše (Pomník revoluce 1945 s kašnou, Nová radnice, kostel sv. Bartoloměje, secesní budova spořitelny, budova bývalé fary čp. 3, budova bývalé radnice čp. 1) → Dům Čeňka Holase (ul. Čeňka Holase 237)→ Soubor secesních vil v ulici Generála Svobody (čp. 479, 480, 481, 482, 483 a 484) → Sokolovna (Tyršovo náměstí 616) → Dům kultury Milevsko (Nádražní 846) → Vrch Hůrka (Kaple Nejsvětější Trojice a socha Karla Stehlíka) → hřbitovní kostel sv. Jiljí → Milevské muzeum (2. nádvoří kláštera, Klášterní 557) → Klášter Milevsko ( 1. nádvoří: Bazilika Navštívení Panny Marie, fara, Barokní prelatura, Latinská škola (U Bažantnice 556) → Žulové sympozium v parku Bažantnice → Turistické informační centrum Milevsko

Délka:
22,5 km
obtížnost:
lehká až středně těžká

Okruh je určen především pěším turistům, ale je sjízdný i na kole – pouze v několika kratších úsecích vede lesem či přes louku, kde je třeba kolo vést (např. v úseku mezi bodem Milevsko (ZVVZ) a přírodní památkou Dehetník).

Milevský vyhlídkový okruh byl milevskými značkaři vyznačen koncem 70. let a je celý označen žlutou turistickou pásovou značkou. Tento okruh je přístupný z náměstí E. Beneše po zelené turistické značce (dále je přístupný po červené – Na Spojce či Písecké Předměstí nebo po modré – od Oseka (Hajda) či od Kovářova (Rybník Boukal)) a nastoupit na něj je možno kdekoliv, pokračovat lze libovolným směrem a kteroukoliv cestou nebo silnicí je možné se zase vrátit do města. Trasa prochází krajinou v okolí města a vede zajímavými místy s nádhernými výhledy na Milevsko.

Členové základní organizace ČSOP Milevsko navíc na tomto okruhu vytvořili Vlastivědnou naučnou stezku, na které je rozmístěno celkem 23 zastavení s informačními tabulemi. Počáteční bod je situován na Píseckém Předměstí na jižním okraji města. Trasa prochází krajinou v okolí města a seznamuje účastníky s technickými, přírodními a historickými zajímavostmi této oblasti.

Pozn. U přírodní památky Dehetník si můžete zkrátit trasu tak, že nepůjdete rovně přes louku po žluté značce, ale odbočíte vpravo a budete pokračovat po cestě směrem do města, kde se opět napojíte na okruh.

Popis trasy

Náměstí E. Beneše (Pomník revoluce 1945 s kašnou, Nová radnice, kostel sv. Bartoloměje, secesní budova spořitelny, budova bývalé fary čp. 3, budova bývalé radnice čp. 1) →dále po zelené turistické značce → Turistické informační centrum MilevskoŽulové sympozium v parku BažantniceKlášter Milevsko ( 1. nádvoří: Bazilika Navštívení Panny Marie, fara, Barokní prelatura, Latinská škola (U Bažantnice 556), Milevské muzeum (2. nádvoří kláštera, Klášterní 557), hřbitovní kostel sv. Jiljí) → dále po žluté turistické značce → Židovna – židovský hřbitov u Milevska → Bělohrad → Staňkov → Železniční viadukt Tábor – Ražice → Rybník Pytlák (Líšnický rybník) → Milevsko (ZVVZ)→ Přírodní památka Dehetník → Dehetník (les) → Staré sídliště →Milevsko, Písecké Předměstí → Cyklotrasa Milevsko – Hajda (délka cca 500 m) → Hajda (rozc.) →Pod Zvíkovcem (rozc.) → Šibenný vrch → Na Spojce → Přírodní památka Rybník Boukal → Spálená (hájovna) → Vášův mlýn → Na Vinici → Klášter Milevsko → po zelené zpět na náměstí E. Beneše

Naučné stezky na území ORP Milevsko

V ORP Milevsko je značeno i několik naučných stezek – např. Naučná stezka na Onen Svět, Naučná stezka Kovářovskem, Naučná stezka Nadějkovsko a Naučná stezka Vejrovské zemanství.

Stezka na Onen Svět má délku 66 km, a tak se pravděpodobně jedná o nejdelší naučnou stezku v ČR. Stezka se proplétá typickou jihočeskou krajinou, kde se návštěvníci mají možnost setkat s řadou zajímavých technických i kulturněhistorických památek. Kromě toho, je stezka, jak již název napovídá, tak trochu opředena tajemstvím. Trasa začíná na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou, kde kdysi stávalo městské popraviště, podle kterého se místo nazývalo Na Spravedlnosti, dále vede údolím řeky Lužnice přes Bechyni až ke Stádleckému mostu, kde se odklání směrem na Milevsko, a končí symbolicky na Onom Světě v osadě na Kovářovsku. Jelikož se podél stezky nachází různá tajuplná místa opředená mystikou, staly se nedílnou součástí naučných tabulí i pověsti či historické příběhy vztahující se k těmto místům. Uprostřed osady Onen Svět stojí dřevěná turistická chata z roku 1940 a vedle ní byla v roce 2001 postavena Langova rozhledna, která se tyčí do výšky 15 metrů a poskytuje nádherný výhled do kraje.

Přírodně krajinářský okruh kolem Milevska

Přírodně krajinářský okruh byl slavnostně otevřen 1. 5. 2014. Tento okruh má celkovou délku 7 km, je značen červenobílou značkou a vede od milevského kláštera kolem Židovny, Anglického parku, Kuřince a Vášova mlýna zpět ke klášteru.

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.