Načítání…

Muzeum milevských maškar se věnuje tradici, sahající až k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem.

V roce 2016 byly milevské maškary zařazeny na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje. V roce 2016 se město Milevsko rozhodlo jedné z nejcharakterističtějších tradic města zřídit stálou expozici.

Muzeum je český unikát, neboť je jediným muzeem v ČR, které se zaměřuje na dějiny zdejší národopisné tradice – masopustních průvodů.

Vstup do muzea je přes infocentrum. První část je umístěna v přízemí, kde si zakoupíte vstupenky a pak budete pokračovat do první výstavní místnosti v bývalé trezorovně České spořitelny, kde se nachází původní trezor se starými platidly. Dále se zde můžete těšit na kolekci tradičních masek a to až z doby první republiky.

Poté vystoupáte po schodech (pro osoby s omezenou pohyblivostí je zde k dispozici výtah) do prvního patra, kde teprve začíná ta pravá podívaná. Říkáte si, jaká podívaná? No, přece náš maškarní průvod! Nejsou to přesné kopie, protože původní masky se neustále měnily. A na jaké masky se můžete vůbec těšit? Tak třeba na našeho Dlouhána, u kterého si můžete tipnout, jak je asi veliký? Přijďte se podívat a uvidíte sami! Postavy v průvodu můžete také porovnat i se starými fotografiemi umístěné na stěnách muzea.

V další místnosti je malý kinosál, ve kterém se můžete pohodlně usadit a zhlédnout dokumentární záběry i novodobější videa z některých masopustních průvodů, ale mimo to i náš krátký spot, který je vtipně vytvořen tak, aby zaujal i ty nejmenší.

V poslední místnosti je fotografický koutek, kde si sami můžete vyzkoušet, jaké to bylo nosit tak velké masky na hlavě a vyfotit se s nimi a mít tak veselou vzpomínku nejen na masky, ale i na naše muzeum. Samozřejmě si můžete vyzkoušet i různé obleky s maškarní tématikou. A pro vaše nejmenší je zde připravena výtvarná dílnička, kde si mohou vaše děti vybarvit vlastní masku (za příplatek), popř. omalovánky, s maškarním tématem.

Historie

Bakus dostal jméno podle antického boha Bakcha/Dionýsa, boha vína, plodnosti a posvátného vytržení. Jako alegorická postava se objevoval v žákovských hrách a kostýmních představeních pro aristokratickou společnost v období renesance. V milevském podání je Bakus tlustý a opilý pantáta, který se svým průvodem obchází město, než je pohřben, a symbolicky tak ukončuje období před velikonočním půstem. Podle sběratele lidových tradic Štěpána Dvořáka existovaly dva Bakusovy průvody, podomní („žebravý“) a pouliční. Pouliční Bakus chodil s pohřebním průvodem na popeleční středu odpoledne. Pochován byl do sněhu u rybníka vedle kláštera. Při podomní obchůzce v pondělí a úterý obcházel Bakusův průvod milevské hospody, kde dostával pohoštění a finanční dary. Po ranní mši na popeleční středu byl Bakus pochován do sněhu v zamrzlém potoce na náměstí. Led se s ním nezřídka prolomil a Bakus skončil za všeobecného veselí ve vodě. V roce 1864 prý došlo při podomním Bakusovi k tragické události. Představitel Bakuse zůstal příliš dlouho ve vodě a na následky toho zemřel. Úřady, které se dívaly na hry parodující vážný církevní obřad nelibě, využily této události k zákazu Bakusova průvodu. Zůstaly jen samotné maškary bez Bakuse, který se do maškarního průvodu vrátil až po několika letech v upravené podobě.

V maskách zpočátku směli chodit pouze milevští měšťané. O účastnících rozhodovalo maškarní komité. Ráz her často reagoval na aktuální události, podoby masek se měnily podle módy a populárních kulturních symbolů dané doby (husité, Spejbl s Hurvínkem, indiáni, kovbojové…).

Tradici milevských maškar přerušila první světová válka a po ní úřední zákaz. Obnoveny byly až v roce 1933 a poté se konaly každý rok kromě druhé světové války a let 1954, 1956 a 1963 – 1969. V roce 2016 byly milevské maškary zařazeny na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje. V roce 2016 se město Milevsko rozhodlo jedné z nejcharakterističtějších tradic města zřídit stálou expozici.

 

Adresa

Adresa:

49.450213 14.3598307

GPS:

49.45021300000001, 14.359830679727565