Milevsko pro život i pro dovolenou

Výstava Život v surrealismu

Výstava
  • Ostatní zařízení

Život v surrealismu… nová výstava v Galerii M

V prosinci bude Galerie M patřit obrazům. Do Milevska je přiveze trojice malířů, kteří budou mít v milevské galerii premiéru. Na výstavě se představí Helena Petřinová a Milan Burša se svou dcerou Margueritou Rosario Milada Bursa/Dupuy, jež se narodila a žije ve Francii. Jejím oblíbeným tématem jsou hlavně kočičky, které dokáže malovat s nadsázkou a jistým druhem něžnosti. Dalším jejím oblíbeným tématem je moře, lodě a bárky všeho druhu. I zde však člověk může najít mimo lidských pasažérů i kočičí slečny a mládence. Při malbě používá hlavně akryl a kvaš.

„Každý z obrazů má vlastní tajemství, energii a sílu, dokáže pohladit, vyloudit úsměv či přivést k zamyšlení,“ prozrazuje členka Sdružení výtvarníků České republiky, Prácheňské umělecké besedy a spolku Keramikum Helena Petřinová, jež docházela osm let na soukromé hodiny do ateliéru malíře, grafika a ilustrátora Zdeňka Kleindiensta. Vystudovala obor paličkování, tkaní, šitou krajku a kresbu v Ústavu umělecké výroby v Praze. Ve své tvorbě používá důležité prvky – světlo a stíny, záchvěvy duší a energií. Malba, nejčastěji akrylem, je často ozvláštněna pohádkově naivními prvky a doplněna různými druhy kamenů. Kromě malby se věnuje keramice, tvorbě šperků, a v neposlední řadě ráda fotí. Její díla jsou zastoupena v českých i zahraničních soukromých sbírkách, má stálou expozici obrazů v Centru duševního zdraví ve Strakonicích. Zrealizovala mnoho výstav, např. v Praze – Moderní umění očima současnosti (Galerie ArtLinea), Mezinárodní festival současného umění Ateliér Artfest (Výstaviště Praha, Sjezdové centrum), v Českých Budějovicích – 4. mezinárodní veletrh výtvarného umění ArtFest a několik výstav v písecké Galerii Portyč (více na www.energiedusi.com).

Jediný muž z trojice vystavujících Milan Burša začínal jako fotograf, jenž čtyři roky docházel do ateliéru výtvarné fotografie. Součástí práce v ateliéru bylo vytváření kreseb a rytin do emulze a jejich netradiční zpracování fotografickou cestou. Touha po výtvarném projevu, nejen jako pozorovatele, přivedla pana Buršu k použití tuše či vosku, tedy technice kresby spojené s fotografií. Autor, který si vyzkoušel i knižní ilustraci, později ustoupil od fotografie a začal se plně věnovat malbě. Milan Burša je členem Sdružení výtvarníků České republiky a Prácheňské umělecké besedy, jeho díla jsou zastoupena v českých i zahraničních sbírkách. Má stálou expozici v Centru duševního zdraví ve Strakonicích a v RRM (Regie radio music), uskutečnil mnoho výstav např. v Plzni, Strakonicích, Písku, Sušici a také v Praze – v Galeriích Vltava a Velryba.

Expozice s česko-francouzským názvem Život v surrealismu – tajemství, energie, pohlazení, úsměv ... / La vie dans le surréalisme – secrets, energies, caresses, souries ... bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 2. prosince v 16 hodin. Galerie M společně s trojicí výtvarníků Vás co nejsrdečněji zvou a těší se na setkání s Vámi.

  • 03. 12. 2021 v 09:00 hod.
    06. 01. 2022 do 16:00 hod.
  • Vstupné
10Kč
Milevské slavnosti, Bartolomějské posvícení
Gigitalizujeme firmy

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.