Milevsko pro život i pro dovolenou

Výstava Příběh energií na plátně

Výstava
  • Galerie M

Na měsíc listopad milevská Galerie M připravila novou výstavu. Premiéru zde má výtvarník, jenž dětství prožil v nedalekém Oslově - Vlastimil Růžička. Do Milevska přiveze obrazy převážně abstraktní, sofistikované, divoké a někdy i temné a tajemné.

„Vlastimil Růžička je výtvarný solitér, který se ve své tvorbě řídí svým citem a intuicí. Jeho začátky představovaly kubistické reminiscence a stylizace přírodních výjevů. Současná tvorba je převážně abstraktní. Vyznačuje se dynamickým, gestickým rukopisem. Z plátna je cítit divoká, ale i jemná emocionalita duše,“ prozrazuje Mgr.et Bc. Renata Soldátová. A dále uvádí: „Tvorba autora v sobě nese dva principy kompozic obrazů. Na jedné straně operuje s nahodilostí, svobodou a zároveň používá geometrické výrazivo, jež podle slov autora představuje touhu po řádu jak v osobním životě, tak ve svém okolí. Tvorba Vlastimila Růžičky k nám promlouvá emocionálním prožitkem, který je spojen s estetickou kategorií krásy. V postmoderním vizuálním umění je kategorie krásy podrobena zkoumání a kritice, pro její iluzivnost, služebnost principům, které formují naše vnímání především ve prospěch konzumní společenské reality. Na obranu krásy, kterou pan Růžička vnímá jako všudypřítomný vzorec obrody přírody a života, můžeme použít slova matematika, teoretického fyzika, spisovatele a dramatika Johna Davida Barrowa, jenž ve své knize Vesmír plný umění poukazuje, že vnímání umění a krásy máme v sobě zakořeněno, protože vychází ze vzorců, které jsou v přírodě kolem nás už dávno přítomné, a lidská kreativita tyto vzorce dále opakuje a rozvíjí,“ přibližuje historička umění s milevskými kořeny Renata Soldátová.

Expozice s názvem Příběh energií na plátně byla slavnostně zahájena v Galerii M, a to v pátek 4. listopadu v 18 hodin. Společně s vystavujícím autorem si Vás a Vaše přátele dovolujeme pozvat na zhlédnutí výstavy, jež potrvá do pátku 25. listopadu.

  • 08. 11. 2022 v 09:00 hod.
    25. 11. 2022 do 16:00 hod.
  • Vstupné
10Kč
Milevské slavnosti, Bartolomějské posvícení
Gigitalizujeme firmy

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.