Milevsko pro život i pro dovolenou

Léto s nadhledem

Dům kultury Milevsko si pro vás na léto připravil cestovatelskou fotosoutěž. Jak se do ní můžete zapojit? Stačí navštívit 4 z 10 námi vybraných rozhleden v našem blízkém okolí, vyfotit se u nich a snímky nám poslat na e-mail soutez@milevskem.cz. Můžete vybírat z těchto rozhleden: Kupa Jestřebice, Kuníček Petrovice, Hýlačka a Babina Tábor, Milada Orlická přehrada, Veselý vrch Mokrsko, Jarník Písek, Drahoušek Osečany, Langova rozhledna Onen Svět a Radětice u Bechyně. Hrajeme o 3 sportovní batohy. Pokud by se našel někdo, kdo pošle fotky ze všech rozhleden, nemine ho speciální odměna!

Kupa
Tato dřevěná rozhledna stojí asi půl kilometru od obce Jestřebice na návrší Kupa v nadmořské výšce 503 m. Byla slavnostně otevřena při příležitosti 11. ročníku Silvestrovského pochodu kolem Bernartic v roce 2009, má 4 patra, měří 13 m a je celoročně volně přístupná. Lze k ní dojet autem, ale z Milevska i na kole převážně po polních cestách přes Líšnici, Okrouhlou a Křižanov. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 10 m a budete z ní mít krásný výhled na Táborsko, oblast České Sibiře, Písecké hory s rozhlednou na Jarníku a Protivínské hory s Vysokým Kamýkem. Vidět je také Kleť v Blanském lese.

Kuníček
Rozhledna Kuníček je netradičně pojatou kombinací vyhlídkové a telekomunikační věže. Nachází se pod vrcholem Hodětín ve výšce 551 m n. m. cca 2 km od obce Petrovice. Auto je možné nechat v obci Kuníček, odkud k rozhledně dojdete po neznačené cestě přes louku. Rozhledna nabízí výhled na Českou Sibiř, Brdy, okolí Orlické přehrady, za dobré viditelnosti i Šumavu.
V blízkosti rozhledny prochází naučná stezka Petrovicko. Ta vás na 27 zastávkách provede po zajímavostech zdejšího kraje jako například Vrškámen, který je největším viklanem ve Středočeském kraji, obec Obděnice s románským kostelem, další viklan Husova kazatelna, Divišovu jeskyni apod.

Hýlačka
Tato rozhledna stojí od roku 2015 nad obcí Větrovy v nadmořské výšce 525 m n. m. na místě původní rozhledny z roku 1920, která v roce 2012 vyhořela. Po zdolání 136 schodů ve výšce 25 metrů nad zemí se před vámi rozprostře výhled na město Tábor a přilehlé okolí. K rozhledně se můžete vydat autem, ale poměrně blízko se k ní dostanete i vlakem. Z Tábora pojedete směr Bechyně, kde vystoupíte již na první zastávce s názvem Horky. Odtud je to k Hýlačce asi jen 0,7 km po modré TZT. Po modré se dá jít již z Tábora (asi 5,5 km). Ukazatele směrů jsou před nádražím ČD v Táboře.

Babina
Tato rozhledna z roku 2015 leží pod vrcholem Babí hory na levém břehu řeky Lužnice v nadmořské výšce 444 m n. m. Jedná se o 9 metrů vysokou dřevěnou konstrukci s 20 schody, jejíž vyhlídková plošina ve výšce 6 metrů nad zemí je veřejnosti volně přístupná. Z rozhledny je výhled na město Tábor, vrcholky Jistebnické vrchoviny a dominantu kostela sv. Petra a Pavla v Chotovinách. Kromě nádherného výhledu na historické centrum Tábora nabízí také možnost krásné procházky v blízkém okolí.
K rozhledně vedou dvě přístupové cesty. První je z místní části Tábor-Čelkovice, druhá začíná na mostě přes Lužnici u čistírny odpadních vod.

Milada
Masivní třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená v roce 2017. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady. Rozhledna má devět pater a jméno získala po mamince Radomila Kessla, který je jejím autorem a provozovatelem. Téměř 30 m vysoká věž stojí v místech, kde v minulém století stávaly dřevěné rampy pro rogalisty. Nádherný kruhový výhled se rozprostírá ze dvou zastřešených vyhlídkových plošin, ze kterých můžete spatřit mimo jiné Orlickou přehradu, Kamýk, Makovou a Krásnou horu, Brdy, rozhlednu Veselý vrch a za dobré viditelnosti i vrcholky Šumavy. Krásně je také vidět oblíbená vyhlídka Solenická podkova.

Rozhledna na Veselém vrchu
Telekomunikační ocelová věž na Veselém vrchu u Mokrska slouží jako rozhledna od roku 1999. Vyhlídková plošina se nachází 25 metrů nad zemí a je dostupná po 137 schodech. Ty jsou průhledné a slabším povahám schopné trošku rozhoupat vnitřnosti, při pohledu shora se ale na tyhle malichernosti zapomíná.
Návštěvníkům se tu předvede akční povltavská krajina plná zelených vrchů, do kterých se ztrácejí modré zákruty Slapského jezera. Dále jsou k vidění Brdy, při dobré viditelnosti Šumava nebo České středohoří. Nejsnazší přístup je z parkoviště v Mokrsku nebo také z parkoviště u Muzea života venkovského obyvatelstva středního Povltaví v Prostřední Lhotě.

Jarník
Rozhledna Jarník stojí na stejnojmenném vrchu (606 m n. m.) asi 2 km od Písku a slouží zároveň jako vysílač. Vedou na ni dvě schodiště, kdy jedno slouží pro výstup a druhé pro sestup. Celkově na vyhlídkovou plošinu vede 182 schodů. Pěšky vás z centra Písku od kamenného mostu na Jarník dovede červená a později modrá turistická značka. Autem je možné dojet na parkoviště v osadě „U Vodáka“ a odtud se vydat pěšky či na kole po modré značce krásnou přírodou Píseckých hor kolem bývalých rýžovišť zlata.
Z rozhledny můžete spatřit Šumavu, Novohradské hory, Brdy, Českomoravskou vrchovinu, ale i komín v areálu milevské firmy ZVVZ.
Nedaleko pod vrcholem Jarníku najdete farmu s muflony, u které je vyhlídkový posed umožňující výhled na pasoucí se zvířata.

Drahoušek
Asi čtyři kilometry severně od města Sedlčany leží obec Osečany. Nad ní se vypíná do výše 504 metrů nad mořem zalesněný vrch s poetickým názvem Drahoušek, na němž stojí rozhledna. Pojedeme-li z Osečan po úzké asfaltové silničce do obce Prosenická Lhota, uvidíme asi po dvou kilometrech po pravé straně na kopci v lese malé parkoviště. Odtud je to k rozhledně pěšky širokou cestou pouze několik set metrů.
Tato betonová telekomunikační věž, která je současně i rozhlednou byla postavena byla v roce 2003, dosahuje výšky 49 metrů a na její vyhlídkovou plošinu s krásným výhledem ve výšce 32 metrů vystoupíme po 167 schodech. Uvidíme z ní kopce České Sibiře, Jistebnickou vrchovinu, Vysoký Chlumec i Brdy. Za velmi dobré dohlednosti můžeme spatřit i část Šumavy s dominantním Boubínem. Nepříliš daleko uvidíme Veselý vrch s rozhlednou, který se vypíná nad Vltavou.

Langova rozhledna
Celodřevěná rozhledna stojí od roku 2001 na místě zvaném Onen Svět poblíž obce Lašovice. Je 15 m vysoká a má 4 vyhlídková patra s panoramatickým rozhledem z nejvyššího patra. Pojmenována je po bývalém majiteli zdejšího panství, který byl velkým milovníkem okolní krajiny. Stojí pod vrcholem kopce Hrby v nadmořské výšce 620 m n. m., zhruba 7 km za Kovářovem. Autem lze přes Lašovice dojet až k turistické chatě podle nepřehlédnutelných ukazatelů po místních komunikacích.
Z rozhledny lze vidět zámek Orlík, Orlickou přehradu, Kovářovsko, Krásnohorsko, JE Temelín, Šumavu, Novohradské hory a za velmi dobré viditelnosti můžete zahlédnout i vrcholky Alp.

Radětice
Tato dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2004 na okraji lesa nad obcí Radětice poblíž města Bechyně. Stojí v nadmořské výšce 450 m n. m., má čtvercový půdorys, 44 schodů, 3 vyhlídková patra a 1 mezipatro.
Je zakončena sedlovou střechou a její výška je 13,2 m. Do blízkosti rozhledny se lze dostat autem z Bechyně, odkud se vydáte směrem na Bernartice až přijedete do obce Radětice. V obci zabočíte na návsi před kapličkou vlevo a pojedete po asfaltové polní cestě. Dojedete až k lesu, kde auto necháte a vpravo podél lesa se po cestě dostanete pěšky až k rozhledně. Z vyhlídkové věže je možné spatřit zejména město Bechyně a okolní obce. Při jasném počasí lze pozorovat cca 30 obcí a osad. Orientace při výhledu je usnadněna plastovou panoramatickou fotografií s popisy výrazných bodů v okolí, která je umístěna na vyhlídkovém ochoze. Rozhledna je volně přístupná.

Upozornění:
Rozhledny Kupa, Babina, Jarník a Radětice jsou volně přístupné. U ostatních vám doporučujeme ověřit si před jejich návštěvou aktuální otevírací dobu. Zasláním fotografií souhlasíte s jejich uveřejněním.
 

Milevské slavnosti, Bartolomějské posvícení
Gigitalizujeme firmy

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.