oužíváte zastaralý prohlížeč. Pro rychlejší a bezpečnější procházení webu ho aktualizujte ještě dnes.

: pro život i pro dovolenou

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje se nachází v centru města na náměstí Edvarda Beneše a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Tento pseudorománský kostel z roku 1866 vznikl na místě původního gotického kostelíka, postaveného Švamberky na počátku 16. století. Jedná se o trojlodní stavbu s pětiboce uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží nad severním průčelím, která je vedle klášterní baziliky považována za druhý symbol města. Vybavení kostela je novogotické, pochází převážně z doby jeho výstavby. Některé obrazy a sochy jsou však staršího původu, do kostela byly přeneseny z jiných církevních objektů z okolí Milevska. Vnitřní výmalbu kostela provedli místní malíři roku 1902.

Kostel byl vystavěn jako votivní, tedy jako díkůvzdání za to, že císař František Josef I. vyvázl roku 1853 z nebezpečí, když na něj byl ve Vídni spáchán atentát. Maďarský nacionalista Libényi panovníka těžce zranil nožem, ale císař se nakonec uzdravil. Na stavbu tohoto kostela přispěla řada vysoce postavených osobností, včetně někdejšího císaře Ferdinanda V.

Kostel sv. Bartoloměje je veřejnosti přístupný o bohoslužbách a v případě konání kulturních akcí. Mimo to mají návštěvníci v létě díky mřížím, které jsou instalovány za vchodovými dveřmi, možnost alespoň nahlédnout do interiéru kostela a pokochat se jeho majestátností.

Kostel sv. Bartoloměje na mapě

Další památky

Kostel sv. Prokopa

Jednou z dominant obce Chyšky je kostel, zasvěcený svatému Prokopu, jednomu z českých ...

Bývalá fara

Bývalá fara čp. 3 stojící na východní straně náměstí byla vystavěna roku 1715 na ...

OPEN AIR festival Přeštěnice