Milevsko pro život i pro dovolenou

Nová synagoga

Nová synagoga představuje unikátní kombinaci pseudoempírových a kubistických prvků.

Nová synagoga se nachází asi 300 metrů od hlavního náměstí. Synagoga byla postavena za 1. světové války v letech 1914 – 1919 jako náhrada za starou synagogu, která přestala dostačovat.

Jedná se o dílo pražského architekta Františka Střílky a předního architekta období českého kubismu Oldřicha Tyla.

Kubismus je zastoupen ojedinělým průčelím štítu, trojúhelníkovým tvarem štítu, který je podepřen čtyřmi sloupy, se stavba hlásí k empíru.

Bohoslužby se v synagoze konaly až do 2. světové války, během okupace její prostory sloužily jako sklad sušeného mléka a obalů. Válka zapříčinila zánik židovské obce a od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.

V interiéru se zachovala čelní stěna se svatostánkem – schránkou na Tóru a symboly Desatera, a dále ženská galerie podepřená kamennými sloupy.

V roce 1997 byly na synagogu umístěny dvě pamětní desky připomínající genocidu Židů za 2. světové války. Na první desce je v hebrejštině a češtině tento nápis: „Tato budova byla před 2. světovou válkou synagogou Židovské obce v Milevsku. V letech 1939 – 1945 byli téměř všichni její členové, ženy, muži i děti, povražděni nacisty. Tuto desku věnuje město Milevsko památce židovských spoluobčanů.“ Druhá deska nese jména devadesáti židovských obětí nacismu z Milevska a okolí.

Synagoga je otevřena od Po-Pá vždy od 13 do 16 hod, v tuto dobu je možno si synagogu prohlédnout.

Poté bude přístupná vždy 1. neděli v měsíci od 10 hod do 11:30 hodin po čas bohoslužby.

Adresa:
Sokolovská 209, 399 01 Milevsko
Souřadnice:
49.45247, 14.36233

Nová synagoga na mapě

Další památky

Smírčí kříž

Tento památný kříž se nachází blízko komunikace ve směru na klášter. Kříž je silně ...

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.