Milevsko pro život i pro dovolenou

Žďákovský most

Žďákovský most je unikátní stavebně-technická památka vážící cca 4000 tun, která překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady.

Výstavba mostu pod vedením J. Bursy a J. Zemana probíhala zároveň s budováním vodního díla Orlík. K dokončení a slavnostnímu zprovoznění mostu došlo v roce 1967 a v době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku. Tento most je 543 m dlouhý a klene se 50 m nad hladinou Orlické přehrady, která v těchto místech dosahuje hloubky až 60 m.

Most, pojmenovaný podle nedaleké osady Žďákov zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlík nad Vltavou a vede po něm silnice z Milevska do Březnice.

Pro turisty je dostupný několika stezkami či naučnou stezkou Zvíkov-Orlík. Na obou koncích mostu najdete parkoviště pro automobily, na levém břehu je k dispozici také občerstvení.

Z mostu se odkrývá nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a zajímavý je také pohled na konstrukci mostu z cesty vedoucí pod ním. Jako silniční přechod přes Vltavu byl Žďákov znám od nepaměti.

Adresa:
Žďákovský most, obec Orlík nad Vltavou
Souřadnice:
49.50468, 14.18349

Žďákovský most na mapě

Další rozhledny a mosty

Rozhledna Kuníček

Rozhledna Kuníček je kombinace vyhlídkové a telekomunikační věže. Nachází se pod vrcholem ...

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.