oužíváte zastaralý prohlížeč. Pro rychlejší a bezpečnější procházení webu ho aktualizujte ještě dnes.

: pro život i pro dovolenou

Žďákovský most

Žďákovský most je unikátní stavebně-technická památka vážící cca 4000 tun, která překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady.

Výstavba mostu pod vedením J. Bursy a J. Zemana probíhala zároveň s budováním vodního díla Orlík. K dokončení a slavnostnímu zprovoznění mostu došlo v roce 1967 a v době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku. Tento most je 543 m dlouhý a klene se 50 m nad hladinou Orlické přehrady, která v těchto místech dosahuje hloubky až 60 m.

Most, pojmenovaný podle nedaleké osady Žďákov zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlík nad Vltavou a vede po něm silnice z Milevska do Březnice. Pro turisty je dostupný několika stezkami či naučnou stezkou Zvíkov – Orlík. Na obou koncích mostu najdete parkoviště pro automobily, na levém břehu je k dispozici také občerstvení.

Z mostu se odkrývá nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a zajímavý je také pohled na konstrukci mostu z cesty vedoucí pod ním. Jako silniční přechod přes Vltavu byl Žďákov znám od nepaměti.

Žďákovský most na mapě

Další rozhledny a mosty

Železniční most

Most o délce 253 metrů byl vystavěn v letech 1886 - 1889 a nachází se mezi stanicemi Červená ...

OPEN AIR festival Přeštěnice