Milevsko pro život i pro dovolenou

Navštívit ji můžete až do 20. září.

Druhý prázdninový měsíc patří Galerie M speciální textilní technice. Patchchworkové artefakty zde vystavuje sedm členek Patchworkového klubu působící při Domě dětí a mládeže v Milevsku – Ludmila Dvořáková, Marie Hrychová, Jiřina Kostohryzová, Ludmila Kubíčková, Zdenka Krpálková, Jaroslava Podojilová a Václava Pouzarová.
„Naše souznění s patchworkem a panenkami začalo už před mnoha lety. Dříve než jsme propadly kouzlu patchworku, jsme všechny svou kreativitu vyzkoušely při šití všeho potřebného pro své rodiny a přátele, kdy cesta ke hře s barevnými hadříky, tedy patchworku, vedla přes nejrůznější ruční práce a tvoření. A tak jsme šily, pletly, háčkovaly a teprve s novou dobou jsme se dostaly k informacím o této technice. Začátky nebyly lehké, nebyly dostupné materiály, knihy a časopisy jsme získávaly pouze ze zahraničí, bavlněné látky nebyly k sehnání a dodnes vzpomínáme na paní Šmelcovou - dobrou obchodnici, která nás dlouhá léta látkami zásobovala. Dnes už jsou dostupné všechny možné pomůcky, které nám pomáhají při práci. Látek je na trhu nepřeberné množství a informace můžeme získávat z nejrůznějších zdrojů - z časopisů, odborných publikací a hlavně z internetu. A jak se situace zlepšovala, nejrůznějších materiálů a pomůcek byl a je dostatek, tak my všechny jsme potřebovaly najít spřízněné duše, které by s námi sdílely radost z vytvořených výrobků a měly chuť umět něco nového a možnost rozvíjet svou šikovnost,“ prozrazuje členka klubu paní Václava Pouzarová a dále dodává.
„Vedení Domu dětí v Milevsku nám dalo příležitost a od roku 2010 se pravidelně každý týden scházíme při tvořivé činnosti, povídáme si o naší posedlosti barevnými hadříky, radíme si, pomáháme si a je nám spolu hezky. Ke každému setkání patří také dobrá kuchyně, kdy se každá z nás může pochlubit oblíbeným receptem. Šitím patchworku se snažíme udělat radost nejen sobě, členům naší rodiny nebo kamarádům, ale i širší veřejnosti. Pravidelně šijeme polštářky pro nemocné malé děti do nemocnice v Motole, kdy spolupracujeme s Českým panenkovým klubem a snažíme se potěšit dětskou duši.“
Nedílnou součástí výstavy jsou také panenky, umělecká díla členek Českého panenkového klubu, jenž byl založen v roce 2009. Panenky v Galerii M představují Jana Bartáková, Dagmar Fárová, Zdeňka a Zdenička Hlavatá, Ludmila Kubíčková, Jana Pěťová, Dagmar Pirná, Jitka Potůčková, Milena Uhrová a Monika Žilková. „Zpočátku jsme vytvářely svá díla jednoduchými technikami, příkladem mohou být textilní panenky. A na kurzech Bohdany Klátilové i na nejrůznějších zahraničních kurzech jsme rozvíjely své dovednosti a dnes tvoříme i panenky s vymodelovanými obličeji i končetinami. Všechny můžeme říci, že díky patchworku a panenkám jsme poznaly spoustu šikovných lidí a získaly nová přátelství,“ přibližují historii výtvarnice milevských textilních klubů.
Přijďte se podívat na díla vyrobená svébytnou uměleckou technikou, jež v posledních letech získávají obrovskou popularitu v Čechách i v zahraničí a nacházíme je v předních světových muzeích a galeriích. Na zhlédnutí výstavy, jež je prodloužena do úterý 20. září, Vás Galerie M s výtvarnicemi klubů společně zvou.

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.